Bierki szachowe

Uważa się, że pierwszym materiałem z którego zostały wykonane bierki szachowe była kość słoniowa.  Przedstawiały one swoim wizerunkiem postacie, od której dana bierka wzięła swoją nazwę (przykładowo Szach przypominał króla, a skoczek rycerza na koniu). Oczywiście w dużym stopniu jest to zależne od kultury regionu w jakim figurki były tworzone. W krajach gdzie rzeźbiarstwo jest nieodłączna częścią tradycji, bierki do dnia dzisiejszego pozostają w formie miniaturowych rzeźb. Inaczej jest w regionach muzułmańskich. Tam Koran zabrania wykonywania podobizn, więc figury przyjmowały postać bardziej abstrakcyjną. Kultura chrześcijańska natomiast łączy poniekąd obie przedstawione wcześniej tendencje, stawiając zarówno na dekoracje i abstrakcyjną formę. Sam wygląd figur szachowych nie jest może jakimś może elementem determinującym rozgrywkę, ale gra ładnie wyrzeźbionymi bierkami na pewno będzie fajna odmiana i dostarczy dużo przyjemności 🙂

Dobrym przykładem stylów rzeźbiarskiego i stawiającego bardziej na prostsze formy są, odpowiednio: bierki z Lewis i bierki Stauntona.

Szachy z Lewis

Szachy z Lewis

Szachy Stauntona

Szachy Stauntona

Bierki z Lewis są jednym najbardziej znanych kompletów szachowych, a przy tym najstarszym (pochodzą z XII wieku). Swoja nazwę wzięły z miejscowości, w której to zostały odkopane przez miejscowych archeologów (Lewis leży na wybrzeżach Szkocji). Figury tego typu, przedstawiały miniaturowe rzeźby średniowiecznych rycerzy gotowych do bitwy. Dodatkowo ich atutem jest atrakcyjność wizualna oraz świetne proporcje, przez co stanowią ciekawy przykład zestawu dekoracyjnego, znakomicie wypełniającego  praktyczne potrzeby gry.

Co do Bierek Stauntona, są one obecnie najbardziej rozpowszechnione w świecie szachowym. Stało się tak ponieważ tego typu bierki były po pierwsze, proste w wykonaniu oraz stabilne na szachownicy. Dzięki tym zaletom natychmiastowo zyskały popularność. Ich nazwa pochodzi od Howarda Stauntona, anglika żyjącego w XIX wieku, który w latach 1842-1851 był uważany za najlepszego szachistę świata. Pierwszy raz zestaw bierek tego typu, pojawił się w 1849 roku.

Szczegółowy opis poszczególnych bierek oraz jakie mają możliwości ruchów, znajdziesz na odnośnikach w menu bocznym strony.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *