Historia szachów

Historia szachów

Szachy są grą istotnie niezwykłą, a początki jej rozgrywki sięgają czasów starożytnych. Wtedy około 327 roku przed nasza erą, władca Macedonii zaatakował Indie i nad Hydaspesem, po raz pierwszy ujrzał potężną armię tamtejszego króla. W skład sił indyjskich wchodziło mnóstwo żołnierzy, tysiące rydwanów, 140 słoni bojowych oraz 3000 tysiące kawalerii. Była to nie lada przeprawa dla Aleksandra Wielkiego, bowiem pokonanie tak licznego przeciwnika nie należy do łatwych zadań. Spytacie co ma to wspólnego z grą w szachy? Otóż pierwsze wzmianki o tej wspaniałej grze pochodzą właśnie z Indii, a przedstawiona bitwa jest swojego rodzaju pierwowzorem dla szachownicy.

W okresie od podbojów Aleksandra Macedońskiego do około IV wieku naszej ery, szachy cały czas się zmieniały i ewoluowały. Obok podstawowych czterech figur jakimi były: wieże, skoczki, gońce i pionki, pojawiły się dodatkowo: Szach (odpowiednik dzisiejszego króla) oraz Firsan (odpowiednik dzisiejszego Hetman). W tych czasach miał również miejsce Arabski atak i zajęcie Persji, co spowodowało rozpowszechnienie tej gry w Bagdadzie. Dzisiejsza stolica Iraku doczekała się nawet swojego arcymistrza, był nim nijaki As-Suli.

Historia szchów

Rycerze biorący udział w wyprawach krzyżowych, również polubili szachy. Mogli nauczyć się ich zasad podczas walki z armiami wysłanników Islamu i tak o to szachy pojawiły się również w Europie. Na dodatek trzeba wspomnieć, że w średniowieczu, szachy bardzo rozkwitły i stały się jedną z ulubionych rozrywek tzw. „klasy wyższej”. Umiejętność tej gry stanowiła o pewnego rodzaju statusie, a w mniemaniu niektórych, o wyższej inteligencji osób grających. Czy to prawda? Coś w tym bez wątpienia jest, ale zalety gry w szachy przedstawiamy w tym artykule 🙂

Pod koniec XV wieku, gra przeszła sporo ważnych zmian. Hiszpańscy gracze, eksperymentując z ruchami poszczególnych bierek, poprawili możliwości ataku hetmana (wcześniej firsan) i wieży. Dodatkowo pionki mogły wykonywać większy ruch z pozycji początkowej. Dokonane powyższych zmian, zwiększyło szybkość rozgrywki, a same szachy stały się bardziej kombinacyjne, a tym samym ciekawsze. Od tamtej pory szachy „nowoczesne” (bo tak zaczęto je nazywać w o odróżnieniu od szachów „starych” lub „arabskich”), zrobiły się popularne już nie tylko wśród bogatych warstw społecznych feudalnej Europy, lecz również  stały się grą towarzyską bardziej obytych mieszkańców wiosek. Od tamtych czasów, czyli od ponad pięciu wieków, zasady rozgrywki szachowej pozostały niemal bez zmian do dnia dzisiejszego.