Programy szachowe

Kiedyś jeszcze kilkanaście lat temu, przed nastaniem epoki komputerów, rozgrywka szachowa była możliwa tylko z człowiekiem. Jeżeli nie znalazło się chętnego partnera do gry, to niestety  samemu można było jedynie śledzić partie co najwyżej z książek. Później kiedy pojawiły się pierwsze PC-ty sytuacja uległa znacznej poprawie. Wystarczyło zainstalować odpowiedni program szachowy i bez trudu można było rozegrać partyjkę. Programy szachowe są bardzo różne i w zależności od stopnia rozbudowy, mogą wyglądać inaczej. Nie mniej jednak ogólna zasada rozgrywki w każdym z nich pozostaje taka sama: komputer podobnie jak człowiek ma za zadanie wygrać. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, ze gra z komputem nie będzie taka sama jak z człowiekiem, że komputer będzie reprezentował słabszy poziom itp. Jest nieprawda, ponieważ tej najlepsze programy szachowe grają na zbliżonym poziomie co arcymistrzowie. Oczywiście dla przeciętnego gracza jest to zbyt trudny poziom, ale na szczęście większość programów szachowych pozwala na dostosowanie swojego rankingu do potrzeb osoby grającej. Dodatkowo trzeba powiedzieć, że programy tego typu są dość prostymi aplikacjami (jak na możliwości współczesnych komputerów), przez co nie zajmują dużo miejsca na dysku, nie obciążają zbytnio komputera oraz są łatwe w instalacji.

Poniżej przedstawiamy listę kilku ciekawych i darmowych programów, które można pobrać i zainstalować na swoim komputerze:

  1. Arasan Chess
  2. Rebel Decade 3
  3. Free Chess 1.2

Wszystkie programy powyżej są wydawane na licencji Freeware, czyli są darmowe dla każdego użytkownika.

Oczywiście to tylko niektóre z programów szachowych dostępnych na komputery. Jak już wcześniej wspomniałem są to dość proste aplikacje, nie oznacza to jednak, że wszystkie programy tego typu takie są. Na rynku gier komputerowych można spotkać o wiele bardziej skomplikowane i zaawansowane tytuły. Do najlepiej znanych produkcji szachowych zaliczamy gry pod tytułem Chessmaster oraz Fritz Chess. Są one znacznie bardziej rozbudowane od wcześniej przedstawionych aplikacji. Posiadają między innymi możliwość zapisu, samouczki, większą liczbę tekstur oraz grafik bierek i szachownicy oraz wiele innych. Fritz Chess dodatkowo przechowuje zapisy historycznych partii znanych osób oraz mistrzów szachowych, bardzo fajny dodatek pozwalający szybko prześledzić jak wyglądała dana partia. Obie aplikacje są do kupienia za kilkadziesiąt złotych, więcej informacji znajdziemy klikając w linki poniżej:

  1. Chessmaster [http://www.gry-online.pl/S016.asp?ID=10333]
  2. Fritz Chess [http://www.gry-online.pl/S016.asp?ID=12544]