Remis, czyli partia nie rozstrzygnięta

W szachach relatywnie często zdarzają się sytuację, w których gra nie może zostać rozstrzygnięta. W takim wypadku żadna z grających stron nie może dać mata przeciwnikowi. Do takich sytuacji zaliczamy:

  • Pat – zdarza się wtedy, kiedy król nie jest szachowany, lecz ani on, ani żadna z jego bierek, nie może wykonać prawidłowego ruchu.
  • Brak materiału szachowego – kiedy pozostałe na szachownicy figury, nie są wystarczające by dać przeciwnikowi mata. Przykładem takiej sytuacji może być król kontra król, lub król i skoczek kontra król. Należy jednak pamiętać, że król wraz z pionkiem jest w stanie zakończyć partię. Dzieje się tak dlatego ponieważ pionka można promować na dowolna figurę.
  • Wieczny szach – kiedy jedna z grających stron może bezustannie szachować, lecz nie jest w stanie wykonać mata. Taktyka stosowana często, jeżeli jeden z graczy chce doprowadzić do remisu.
  • Prawo pięćdziesięciu posunięć – zdarza się gdy przez pięćdziesiąt ruchów, żaden pionek nie wykonał posunięcia i nie zbito innej bierki. Wtedy każda ze stron ma prawo domagać się uznania partii za rozstrzygniętą.
  • Powtórzenie pozycji – przypadek w którym ta sama pozycja bierek powtarza się trzeci raz (niekoniecznie pod rząd), oznacza remis.
  • Remis uzgodniony – kiedy obie z grających stron zgadzają się na remis.

Król i król

Król kontra król, w takiej sytuacji (z wiadomych względów) zamatowanie przeciwnika jest niemożliwe

Król,skoczek i król

Sytuacja podobna do poprzedniej, samym królem i skoczkiem również nie ma możliwości dania mata

Pat

Pat – czarne nie mogą wykonać dozwolonego ruchu, a ich król nie jest szachowany (przypominamy, że król nie może podejść bezpośrednio pod drugiego króla, między nimi musi być zawsze zachowane minimum jedno pole odstępu)

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *