Skoczek

Skoczek

Skoczek, zwany kiedyś rycerzem, a obecnie również koniem, jest jedyną figurą która od czasu powstania szachów nie przeszła większych zmian. Najstarszą znaną bierką jest rzeźba z kości słoniowej, przedstawiającego człowieka na koniu, z tarcza w lewej i mieczem w prawej dłoni. Figurka datowana jest na VII/VIII wiek przed nasza erą. Na przestrzeni wieków i zależnie od regionu, skoczek przybierał różne formy i styl wyglądu. Nie mniej jednak, zawsze była to podobizna uzbrojonego jeźdźca, dosiadającego konia. Skoczki zaliczamy do tak zwanych figur „lekkich”.

Ruch Skoczka:

Posunięcia skoczków bywają najtrudniejsze do nauczania i często sprawiają nie małe trudności początkującym graczom. Jest to jedyna bierka, która może przeskakiwać nad inną, zarówno własną jak i nieprzyjacielską – stanowi to jej cechę charakterystyczną. Ruch skoczka można określić mianem „prosta-krzywa”, „krzywa-prosta” lub jak niektórzy wolą, skoczek porusza się po linii L. Przedstawia to poniższa grafika.

Ruch skoczka

Ruch skoczka

Możliwości ruchów, jakie może wykonywać skoczek

Bicie skoczków:

Skoczki mogą zbić bierką rywala tylko wtedy, gdy znajduje się ona na polu, na które skoczek może się przedostać. Nie można zbijać figury nad którą skoczek przeskakuje. Jest to atrybut wyróżniający tę bierkę, który sprawia, że skoczek jest zarówno silny w ataku, jak również kryje w sobie pewien element zaskoczenia brakujący innym figurom szachowym. W tym miejscu należy wspomnieć, że skoczki bardziej sprawdzają się na początku rozgrywki, kiedy to na szachownicy znajduje się jeszcze dużo figur. Umiejętność przeskakiwania nad nimi, często może zaskoczyć przeciwnika i w sposób korzystny dla nas rozłożyć sytuację na szachownicy. Wraz z rozwojem gry, kiedy to figury zostają zbijane, skoczki trąca na wartości, ustępując chociażby bardziej mobilnym gońcom. Oczywiście nie oznacza to, że skoczki stają się bezwartościowe, ale moim zdaniem, na koniec gry lepiej posiadać szybkiego gońca, niż skoczka z umiejętnością przeskakiwania nad figurami, których już nie ma.

Dozwolone bicie skoczków

Dozwolone bicie skoczków

Dozwolone bicie wykonywane przez skoczka, w podanym przykładzie czarny skoczek przeskakuje przez pionka, żeby zbić nieprzyjacielską białą wieżę

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *