Wieża

Wieża

W ręko piśmie perskim z VII wieku naszej ery wspominającym pierwszy raz o szachach, została wymieniona nazwa ruk (pojazd inaczej zwany też rydwanem). Szacuje się, że właśnie od rydwanu zaciągnęła swój pierwowzór dzisiejsza wieża szachowa. W arabskiej odmianie szachów, figura zachowała swoją dawną nazwę ruk, choć przybrała inne, bardziej uproszczone kształty. W Europie tylko Anglicy nazywają wieżę „rook”. Niemcy mówią na nią „turm”, a Francuzi „tour” – należy jednak wspomnieć, że w obu przypadkach słowa te bardziej oznaczają zamek. W różnych regionach świata, wieża przybierała inne kształty, na przykład w Chinach był to słoń z małą wieżyczka na plecach, a w Rosji bierka ta często miał formę statku. W dzisiejszych szachach do gry, figura ta przybrała bardziej praktyczne kształty i stała się zamkowa wieżą. I w ten o to sposób ruk, przekształcił się w wieże.

Ruch Wieży:

Ruch Wieży

Jak widzimy wieża ma szeroki zakres ruchu, swoja mobilnością ustępuje jedynie hetmanowi

Bicie wieży

Na powyższej ilustracji wieża może atakować bezpośrednio dwie bierki, gońca i pionka

Figura ta zachowała niemal identyczny sposób poruszania, od czasów wynalezienia czturungi (dawnej indyjskiej odmiany szachów) i aż do XV wieku, kiedy to zostały wprowadzone szachy nowoczesne, wieża była najsilniejszą bierką na szachownicy. Jednakże od tamtego czasu musi ustąpić hetmanowi, który ma zdecydowanie szerszy zakres ruchów. Wieża, bierka znacznie silniejsza niż skoczek i goniec, zaliczana jest do tak zwanych figur ciężkich. Strata chociaż by jednej z nich, znacznie utrudnia i komplikuje dalsza rozgrywkę. Ruchy wieżą są łatwe do nauczenia i zazwyczaj nie sprawiają trudności osobą zaczynającym przygodę z szachami. Należy zapamiętać tylko tyle, że bierka może poruszać się na wprost wzdłuż linii i rzędów. Przedstawia to poniższa grafika.

Ciekawym rucham który może wykonać wieża wraz z udziałem królem jest roszada, więcej o niej we wpisie poświęconej roszadzie.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *