Zalety gry w szachy

Zalety gry w szachy

Zalet gry w szachy, jak łatwo się domyśleć, jest całe mnóstwo. Każda aktywność, która wymaga od nas pracy naszego mózgu, wywiera korzystny wpływ na rozwój nas samych. Do najważniejszych i najczęściej wymienianych atutów, korzystnie wpływających na osoby grające w szachy, należą:

 1. Poprawa koncentracji – żeby wygrać partię, trzeba się skoncentrować.
 2. Lepsza umiejętność zapamiętywania informacji.
 3. Poprawiona wyobraźnia przestrzenna.
 4. Rozwijanie zdolności logicznego myślenia.
 5. Umiejętność przewidywania sytuacji – na szachownicy jak w życiu, często będziemy zmuszeni przewidzieć ruch, a nawet kilka posunięć przeciwnika.
 6. Szachy jak każda rywalizacja, uczą pokory i dyscypliny. Nie zawsze będziemy zwycięzcami, czasem będziemy musieli przełknąć gorycz porażki – to wzmacnia charakter.
 7. Niektóre badania wskazują, że dzieci grające w szachy, lepiej radzą sobie w przedmiotach ścisłych.
 8. Poprawiają zmysł obserwacji.
 9. Uczą dyscypliny i konsekwencji w dążeniu do realizacji celów.
 10. Uczą cierpliwości – żeby wygrać, często trzeba wykonać całe mnóstwo ruchów, aby odpowiednio ustawić sytuacje na szachownicy.
 11. Uczą szacunku do przeciwnika.
 12. Pokazują jak ciekawie i aktywnie można spędzać czas, nie tylko siedząc przed telewizorem lub komputerem.
 13. Niektóre osoby twierdzą, że szachy działają uspokajająco 🙂

Wielu znanych ludzi, prezydentów czy dowódców wojskowych, lubiło ten rodzaj rozrywki. Nie wiem czy miło to jakikolwiek wpływ na ich sukces. Jestem jednak pewien, ze dzięki regularnej grze, ich głowy/mózgi pracowały sprawniej, a to bez wątpienia pomaga w realizacji planów.

Oczywiście to tylko część korzyści wynikających z regularnej gry w szachy. Celowo nie będę tu wymieniać wszystkich, liczę bowiem, że sami sprawdzicie i dojdziecie do tego, jakie jeszcze pozytywne aspekty niesie ze sobą gra w szachy 🙂